A lézer marás egy olyan korszerű megmunkálási technológia, amely a lézersugarakkal távolít el anyagot az alapanyagból. A folyamat során különböző mintákat, alakzatokat, feliratokat készíthetünk el akár szintkülönbségeket is létre tudunk hozni, mert a lézermaró képes lekövetni a topológiát. Az egyedi fejlesztésünknek köszönhetően 2D-s 3D-s lézer marást is tudunk készíteni, mindezek mellett a programunknak köszönhetően összetett minták és alakzatok marására is van lehetőségünk. A technológia még számos előnnyel jár a hagyományos marási technológiákkal szemben, különösen a precizitás a mikron pontos marás, gyorsaság és sokoldalúság.
Előnyök:
Nagy pontosság és precizitás:
A programozásnak köszönhetően, jól kezeli a vektoros grafikákat így, ideális bonyolult alakzatok és formák marására, illetve képes mikronos méretű részletességre.
Gyorsaság:
Vékonyabb és vastagabb anyagokon is kiváló sebességgel dolgozik, csökkenti a marási időt, ezáltal növelhető a termelékenység.
Anyagválaszték:
Széles körben alkalmazható a műanyagtól kezdve a fémekig, érzékenyebb anyagokon is tud marni a berendezés, mivel nagyon finomra lehet hangolni, így nem ég meg a szivacs sem.
Nincs Szerszámkopás:
A folyamat érintkezés mentes, így nincs szerszámkopás sem, ezáltal csökken a karbantartási költség is ás az állási idő.
Tiszta és Sima Marás:
Nem keletkezik sorja a marás közben, tehát hulladákunk sem lesz. A folyamat alatt csak por keletkezik, amit elszívással távolítunk el a marási területről, így ez egy környezetbarát megoldás. Kiváló felületi minőséget kapunk eredményül, amihez minimális utómunka szükséges vagy nélkülözhető is.
Hátrányai között megemlíthetjük, hogy a nagy méretű alkatrészek megmunkálásához a 4-5 tengelyes marógép előnyösebb, mint a precíziós lézer marógép.
Ipari alkalmazások:
A lézeres marás az iparban egy rendkívül hatékony és sokoldalú technológia, amely számos előnyt tartogat az iparok számára, többek között az autóipar, a repülőgépipar, az elektronikai ipar és az orvosi ipar. A precizitás, a gyorsaság és a rugalmasság révén a lézeres marás továbbra is egyre nagyobb szerepet kap az ipari gyártásban.
Autóipar:
Precíz alkatrészek marására, megmunkálására ( pl; motor alkatrészek, sebességváltók) szolgál, mert hiba nélkül mikron pontos marásokat érhetünk el. Továbbá fröccsöntő szerszámok és számos kis méretű gyártóeszköz elkészítésére is alkalmas.
Repülőgépipar:
Nagy szilárdságú, de könnyű anyagok, mint például titán és alumínium ötvözetek marásra tökéletes lehetőséget biztosít, mert könnyedén kimarhatjuk az előre megadott formákat.
Könnyűfémek és Ötvözetek:
Nagy szilárdságú, de könnyű anyagok, mint például titán és alumínium ötvözetek marása.
Orvosi Eszközök Gyártása:
Kiváló minőségű sebészeti eszközök gyártására is alkalmas, például fogászati eszközök, szikék, implantátumok.
A hagyományos technológia és a lézermarás:
A lézeres marás és a hagyományos marási technológiák összehasonlítása több szempontból is megvizsgálható.
1. Munkadarab anyaga és alkalmazhatóság:
Lézeres marás:
Kis alkatrészek precíz megmunkálását könnyedén elvégzi, és a megmunkálható anyagok listája is elég tág, a nagyon kemény anyagoktól kezdve (kerámia, keményfém) egészen a gyengébb anyagokig tart (fémek, műanyagok, üveg, fa).
Hagyományos marás:
Álltalános anyagok ( pl; fémek, fa, kemény műanyagok) megmunkálásra egy egyszerű megoldást kínál, főleg nagy méretű alkatrészek esetében.
2. Pontosság és felületi minőség:
Lézeres marás:
A felületi minősége és a pontossága kiváló, képes mikroszkopikus részletek létrehozására is a megfelelő program segítségével.
Hagyományos marás:
A szerszám beállításától, függ a precizitás, és a folyamat közbeni kopás ronthatja a végeredményeket. Mikroszkopikus részletekig nem tud elmenni egy egyszerű marógép, viszont pontos és szép felületi minőség érhető el vele.
3. Sebesség és termelékenység/h3>
Lézeres marás:
Nincs szükség szerszámcserére, ezért gyors átállásokat érhetünk el mivel a programba kell maximum átírni a paramétereket. A munkasebesség magas, főleg a vékony anyagok esetében.
Hagyományos marás:
Mivel a munkavégzés szerszámmal történik, így különböző műveleteknél, szükséges lehet a szerszámcsere, ami csökkenti a termelékenységet.
4. Szerszámkopás és karbantartás
Lézeres marás:
Fizikai érintkezés nincs a munkadarabokkal, ezáltal nincs szerszámkopás sem, így a karbantartási költségeket is csökkenhetjük.
Hagyományos marás:
A szerszámmal történő munkavégzés során, gyakori az elhasználódás illetve a kopás is, ami rendszeres cserét igényel. A gépek mozgó alkatrészei növelhetik a karbantartási költségeket.
5. Környezetbarát és biztonság
Lézeres marás:
A munkafolyamat kevesebb rezgéssel és zajjal jár, az óvintézkedések betartása mellett a munkavégzés biztonságos és távolról vezérelhető. Mindezek mellett kis mennyiségű hulladék keletkezik, amivel a környezetvédelmi elvárásoknak is eleget tehetünk.
Hagyományos marás:
A forgácsolás miatt, több hullakék keletkezik, mint a lézer technológiánál. A zaj és rezgés kibocsátása is hangosabb, illetve a mechanikai mozgások miatt fennáll a szerszámtörés lehetősége is.
6. Költségek
Lézeres marás:
Magasabb kezdeti beruházási költséggel jár, cserébe az üzemeltetési és karbantartási költségek kedvezőbbek.
Hagyományos marás:
Alacsonyabb kezdeti beruházási költséggel járhat, mint a lézer technológia, viszont magasabb az üzemeltetési költsége a gyakori szerszámkopás és karbantartás miatt.
Mindkét eljárásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, a feladat elvégzése befolyásolja a megfelelő eszköz beszerzését. A lézer marás kiemelkedik a sebesség, sokoldalúság és a precizitás terén, míg a hagyományos marási eljárások széles körben alkalmazhatóak nagyobb és egyszerű munkadarabok esetén. A megfelelő technológia kiválasztása az adott alkalmazási igénytől függ.